Skip to content

4414 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block120
Lot131
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description3S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
39%
Improvement Value:$413,500
61%
Total Assessment$673,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766+7.3%
2024$10,965-17.7%
2023$13,316+2.1%
2022$13,040+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,900
Sq Ft2,470DeedBook 9961, Page 61Recorded1/28/2026

Property Built

Built

Year Built: 1990