Skip to content

4510 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 19, 2020

Property Information

Block122
Lot101
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,862
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
52%
Improvement Value:$240,000
48%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,735+7.3%
2024$8,140-4.0%
2023$8,481+2.1%
2022$8,306+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,862DeedBook 9541, Page 303Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5433, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1986