Skip to content

4603 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block123
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,354
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
38%
Improvement Value:$389,300
62%
Total Assessment$623,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,889+7.3%
2024$10,147-1.7%
2023$10,325+2.1%
2022$10,111+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 9653, Page 136Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4783, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1916