Skip to content

1530 39th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block81
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,358
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
41%
Improvement Value:$416,900
59%
Total Assessment$704,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,306+7.3%
2024$11,468+10.1%
2023$10,418+2.1%
2022$10,203+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft2,358DeedBook 9480, Page 909Recorded3/29/2020

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft2,358DeedBook 8626, Page 110Recorded10/9/2008

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,358DeedBook 7569, Page 125NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/1/2005

Property Sale

SaleMulti
$96,298
DeedBook 7249, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1916