Skip to content

1317 44th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block138
Lot312
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage2,465
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
35%
Improvement Value:$482,000
65%
Total Assessment$742,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,963+7.3%
2024$12,080+7.7%
2023$11,220+2.1%
2022$10,988+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,465DeedBook 9948, Page 931Recorded12/5/2025

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9146, Page 131Recorded9/20/2016

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 8296, Page 336NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/15/2007

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 7789, Page 167NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/20/2006

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5377, Page 164

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4819, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1916