Skip to content

1314 6th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 20, 2010

Property Information

Block14
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,222
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
49%
Improvement Value:$265,400
51%
Total Assessment$515,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,004+7.3%
2024$8,391+7.7%
2023$7,790+2.1%
2022$7,629+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 8733, Page 886Recorded5/28/2010

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5985, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1961