Skip to content

1127 Hillside Pl

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block134
Lot373
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,764
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,600
61%
Improvement Value:$144,300
39%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,445+7.3%
2024$6,006-3.8%
2023$6,245+2.1%
2022$6,116+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9458, Page 360Recorded12/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1916