Skip to content

1115 Hillside Pl

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2007

Property Information

Block134
Lot379
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description1S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,400
56%
Improvement Value:$200,700
44%
Total Assessment$456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,968+7.3%
2024$7,425+6.3%
2023$6,983+2.1%
2022$6,838+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 8071, Page 288Recorded12/15/2006

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5014, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1916