Skip to content

1404 43rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block137
Lot271
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
54%
Improvement Value:$195,600
46%
Total Assessment$429,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,505+7.3%
2024$6,994+19.6%
2023$5,847+2.1%
2022$5,726+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9866, Page 399Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5401, Page 6

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5234, Page 339

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5143, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1916