Skip to content

1403 44th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1989

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block137
Lot280
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
37%
Improvement Value:$436,600
63%
Total Assessment$696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,170+7.3%
2024$11,341-11.8%
2023$12,859+2.1%
2022$12,593+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5799, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1989