Skip to content

1400 43rd St

North Bergen, NJ 07047

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2010

Property Information

Block137
Lot273
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
38%
Improvement Value:$431,900
62%
Total Assessment$691,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,087+7.3%
2024$11,264-8.4%
2023$12,291+2.1%
2022$12,037+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 5521, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1989