Skip to content

4315 Durham Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block138
Lot302
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,401
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
52%
Improvement Value:$218,600
48%
Total Assessment$452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,907+7.3%
2024$7,368+18.9%
2023$6,198+2.1%
2022$6,070+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916