Skip to content

4311 Durham Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 21, 2003

Property Information

Block138
Lot301
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
35%
Improvement Value:$482,900
65%
Total Assessment$742,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,978+7.3%
2024$12,094-13.1%
2023$13,913+2.1%
2022$13,625+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft3,800DeedBook 7022, Page 82Recorded2/27/2003

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5255, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1988