Skip to content

1139 46th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block149
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,276
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,700
55%
Improvement Value:$194,600
45%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+7.3%
2024$7,005+18.7%
2023$5,900+2.1%
2022$5,778+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 9696, Page 659Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 8809, Page 500Recorded9/6/2011

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 8160, Page 235Recorded3/20/2007

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 7253, Page 213Recorded3/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916