Skip to content

4524 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block149
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,900
56%
Improvement Value:$169,600
44%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+7.3%
2024$6,309+15.8%
2023$5,449+2.1%
2022$5,336+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,120DeedBook 9948, Page 157Recorded12/3/2025

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 8840, Page 378Recorded3/29/2012

Property Built

Built

Year Built: 1916