Skip to content

4522 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block149
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,900
66%
Improvement Value:$112,300
34%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+7.7%
2024$5,126+1.2%
2023$5,065+2.2%
2022$4,955+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9844, Page 930Recorded8/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1916