Skip to content

600 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block14
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,142
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
37%
Improvement Value:$390,700
63%
Total Assessment$615,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+7.3%
2024$10,024+38.9%
2023$7,217+2.1%
2022$7,068+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 9599, Page 205Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 8653, Page 240Recorded3/10/2009

Property Built

Built

Year Built: 1916