Skip to content

1210 8th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block16
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
44%
Improvement Value:$317,100
56%
Total Assessment$567,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,907+7.3%
2024$9,232+20.4%
2023$7,667+2.1%
2022$7,509+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,162DeedBook 9871, Page 880Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,152DeedBook 9095, Page 249Recorded1/29/2016

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft2,162DeedBook 8977, Page 870NU CodeTitle correction (4)Recorded6/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1916