Skip to content

715 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block8
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,114
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
37%
Improvement Value:$379,800
63%
Total Assessment$604,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,566+7.3%
2024$9,846+17.6%
2023$8,370+2.1%
2022$8,197+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 9734, Page 233Recorded3/15/2023

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5689, Page 289

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4729, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1916