Skip to content

1310 6th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Jun 15, 1984

Property Information

Block14
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,315
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
41%
Improvement Value:$353,700
59%
Total Assessment$603,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,547+7.3%
2024$9,828-2.2%
2023$10,050+2.1%
2022$9,842+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3416, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1961