Skip to content

1406 6th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block14
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,358
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,500
40%
Improvement Value:$402,200
60%
Total Assessment$665,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,630+7.3%
2024$10,838+9.6%
2023$9,886+2.1%
2022$9,681+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,358DeedBook 6056, Page 217NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 1916