Skip to content

1424 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block153
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage814
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
72%
Improvement Value:$107,600
28%
Total Assessment$383,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,695+7.3%
2024$6,239+6.7%
2023$5,847+2.1%
2022$5,726+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9598, Page 944

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 9598, Page 944Recorded9/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1941