Skip to content

4701 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block154
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage950
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,800
60%
Improvement Value:$169,900
40%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,420+7.3%
2024$6,914+2.5%
2023$6,743+2.1%
2022$6,603+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5406, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1961