Skip to content

4610 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block154
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
96%
Improvement Value:$10,400
4%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,724+7.3%
2024$4,402+67.1%
2023$2,634+2.1%
2022$2,579+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 9937, Page 953Recorded10/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1931