Skip to content

703 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Date
Sep 14, 1999

Property Information

Block15
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2S-F-A
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage7,625
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,900
23%
Improvement Value:$1,057,800
77%
Total Assessment$1,365,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,859+7.3%
2024$22,234+15.3%
2023$19,286+2.1%
2022$18,887+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5509, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1915