Skip to content

733 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 7, 2014

Property Information

Block15
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage4,025
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,100
18%
Improvement Value:$704,800
82%
Total Assessment$856,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,970+7.3%
2024$13,950-19.7%
2023$17,366+8.6%
2022$15,998+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft4,025DeedBook 8977, Page 941NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5752, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1915