Skip to content

1169 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 18, 2009

Property Information

Block161
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
90%
Improvement Value:$13,300
10%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,247+7.3%
2024$2,094+97.6%
2023$1,059+2.1%
2022$1,037+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8671, Page 188

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 7845, Page 53Recorded3/20/2006

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4915, Page 265