Skip to content

1201 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block161
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,325
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,600
42%
Improvement Value:$316,000
58%
Total Assessment$546,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+7.3%
2024$8,899-9.0%
2023$9,775+2.1%
2022$9,572+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 9633, Page 959Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 8692, Page 198NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/7/2009

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 7999, Page 37NU CodeZoning change (24)Recorded9/13/2006