Skip to content

1167 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block161
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,576
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
47%
Improvement Value:$234,100
53%
Total Assessment$441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,715+7.3%
2024$7,189-6.9%
2023$7,726+2.1%
2022$7,566+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 8671, Page 188Recorded6/25/2009

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 7845, Page 53

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4915, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1921