Skip to content

1427 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 27, 2020

Property Information

Block164
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,036
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,800
40%
Improvement Value:$387,300
60%
Total Assessment$649,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,340+7.3%
2024$10,567+13.1%
2023$9,341+2.1%
2022$9,148+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,036DeedBook 9515, Page 342Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,036DeedBook 6025, Page 82Recorded8/6/2002

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4513, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1971