Skip to content

6920 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Industrial

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 8, 2008

Property Information

Block227
Lot102
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description1S-B-B
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,598
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,142,400
86%
Improvement Value:$181,100
14%
Total Assessment$1,323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,122+7.3%
2024$21,547+16.5%
2023$18,501+2.1%
2022$18,119+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 8515, Page 295NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/21/2008

Property Built

Built

Year Built: 1915