Skip to content

1317 10th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2005

Property Information

Block17
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,876
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
52%
Improvement Value:$228,100
48%
Total Assessment$478,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+7.3%
2024$7,783+27.9%
2023$6,087+2.1%
2022$5,961+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4901, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1916