Skip to content

1311 10th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block17
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,046
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
42%
Improvement Value:$344,400
58%
Total Assessment$594,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,384+7.3%
2024$9,677+45.4%
2023$6,655+2.1%
2022$6,517+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,046DeedBook 9225, Page 940Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft3,046DeedBook 9025, Page 744Recorded3/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916