Skip to content

1212 9th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block17
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,656
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
42%
Improvement Value:$298,900
58%
Total Assessment$517,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,039+7.3%
2024$8,423-11.7%
2023$9,540+53.1%
2022$6,231+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 9654, Page 108NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/31/2022

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9541, Page 239Recorded3/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1916