Skip to content

1440 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Feb 20, 1985

Property Information

Block181
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,164
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
52%
Improvement Value:$264,100
48%
Total Assessment$551,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,628+7.3%
2024$8,972+20.7%
2023$7,433+2.1%
2022$7,280+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3444, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1921