Skip to content

1001 Paterson Plank RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block18
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage4,217
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
33%
Improvement Value:$517,300
67%
Total Assessment$774,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,536+10.5%
2024$12,249+7.2%
2023$11,425+2.1%
2022$11,189+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft4,217DeedBook 9602, Page 872Recorded10/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1916