Skip to content

1400 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Nov 22, 1985

Property Information

Block195
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,174
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,100
60%
Improvement Value:$177,700
40%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,771+7.3%
2024$7,241+43.0%
2023$5,063+2.1%
2022$4,958+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3485, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1921