Skip to content

5923 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block198
Lot455
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage15,995
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,500
12%
Improvement Value:$3,055,100
88%
Total Assessment$3,452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,317+7.3%
2024$56,208+22.3%
2023$45,969+2.1%
2022$45,019+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971