Skip to content

6304 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block205
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,767
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,000
46%
Improvement Value:$400,500
54%
Total Assessment$737,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,884+7.3%
2024$12,007-4.0%
2023$12,502+2.1%
2022$12,244+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961