Skip to content

1121 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 27, 2006

Property Information

Block218
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
44%
Improvement Value:$348,700
56%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,809+7.3%
2024$10,072-15.6%
2023$11,934+2.1%
2022$11,688+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 7870, Page 99

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,950DeedBook 7514, Page 181NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005