Skip to content

6603 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Oct 7, 1997

Property Information

Block219
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,065
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,900
59%
Improvement Value:$158,400
41%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+7.3%
2024$6,338+20.0%
2023$5,279+2.1%
2022$5,170+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5199, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1941