Skip to content

1211 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Oct 26, 1989

Property Information

Block219
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,118
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
55%
Improvement Value:$200,300
45%
Total Assessment$443,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744+7.3%
2024$7,217+51.3%
2023$4,770+2.1%
2022$4,672+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4211, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1921