Skip to content

1201 67th St(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block219
Lot1
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,900
60%
Improvement Value:$120,700
40%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,269+7.3%
2024$4,910-35.9%
2023$7,662+2.1%
2022$7,503+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft2,405DeedBook 9345, Page 340NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1921