Skip to content

6503 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 17, 1995

Property Information

Block221
Lot87
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,585
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
37%
Improvement Value:$443,200
63%
Total Assessment$699,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,224+7.3%
2024$11,391-9.9%
2023$12,637+2.1%
2022$12,375+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4833, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1990