Skip to content

6411 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block221
Lot90
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,900
85%
Improvement Value:$42,200
15%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,771-7.1%
2024$5,133+14.3%
2023$4,489+2.1%
2022$4,396+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9492, Page 716Recorded6/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1931