Skip to content

6405 Durham Ave(Unit C0202)North Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 1, 2015

Property Information

Block221
Lot91
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
51%
Improvement Value:$90,900
49%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,211+7.3%
2024$2,992-15.9%
2023$3,559+2.1%
2022$3,485+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 9079, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1960