Skip to content

7500-12 Kiesel Terr

North Bergen, NJ 07047

Built 1965

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block263
Lot41.021
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA/TERR/PS
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
41%
Improvement Value:$106,500
59%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,176+7.3%
2024$2,960-32.0%
2023$4,355+2.1%
2022$4,265+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 7386, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1965