Skip to content

6810 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$265,930
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block227
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,852
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
56%
Improvement Value:$189,400
44%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+7.3%
2024$7,039+4.9%
2023$6,708+2.1%
2022$6,569+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,930

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 7341, Page 287Recorded8/4/2004

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5083, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1941