Skip to content

6803 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 11, 2009

Property Information

Block227
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage2,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
46%
Improvement Value:$283,900
54%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,205+7.3%
2024$8,578+1.0%
2023$8,493+2.1%
2022$8,317+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 8659, Page 602NU CodeUndivided interest (8)Recorded4/17/2009

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 6096, Page 186Recorded12/20/2002

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5736, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1921