Skip to content

6802 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1901

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 24, 2012

Property Information

Block228
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,396
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
48%
Improvement Value:$310,100
52%
Total Assessment$598,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,449+7.3%
2024$9,737+12.3%
2023$8,668+2.1%
2022$8,489+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 8888, Page 873Recorded1/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1901